chain technology

پيشرفتهای تكنولوژی چشم بشر رو به روی واقعيتهای فوق العاده  جالبی باز كرده! ميكروسكوپهای الكترونی با بزرگنماييهای بالا، اشعه های عجيب و غريب، تلسكوپ های قوي، همه و همه جزئيات بيشتری از دنيای اطرافمون رو  افشا كرده اند. می تونين ذره های شگفت انگيزی كه قبلا نمی تونسين ببينين رو  رويت بفرمايين يا در تاريكي، بدون استفاده از نور معمولي، اشيا رو ببينين يا حتی داخل بدن موجودات زنده و از جمله انسانها رو با فراغ خاطر تماشا بفرمایید. حتی بعضی ها سعی كرده اند كه روح آدم رو جدای از جسمش مشاهده كنند.

فكر می كردم كه اگه يه چيزی هم اختراع می کردن که باهاش می شد رنجيرايی که به دست و پای آدما بسته شده رو ديد همچين بدم نبود. اون وقت يه دفه مثلا می فهمیديم که علت اين که همکارمون اينقد به سختی راه می ره، يا پاهاشو مجبوره بکشه رو زمين و به سنگينی حرکت کنه اينه که چندين رديف زنجير به دس و پاش بسته شده. از اون طرف توی خيابون ممکن بود به يکی از اين آدمای آسمون جل بر بخوريم که با وجود اينکه برای محافظت خودش از سرما يه پتوی پاره پوره دور خودش پيچيده، يه شلوار کثيف و وصله پينه هم پاشه و انگشت شست پاشم از توی سوراخ کفشش زده بيرون، جز يکی دو تکه زنجير ناقابل سبک وزن چيزی دست و پاشو نبسته.

چه زنجيرايی هم به دست و پاها ميشد ديد! از همه رقم. سبک،  سنگين، از جنس استيل ضد زنگ تا فولاد ضد ضربه، طلايی، نقره ای. زناجير (احتمالا جمع عربيه زنجيره) مسئوليت های خانوادگی،وظائف شغلی، عشق، دوستی.  حتما می گيد که عشق و دوستی که تازه آدمو به پرواز در می يادن!؟ نه. به نظر من در هر صورت يه جور بستگی ايجاد می کنند. اصلا چرا با بد بينی به اونا نگا ه کنيم. اينجوری هم ميشه گفت که اگه زنجيرا نبودن چيزی نبود که وزنش مارو به تعادل برسونه و باعث بشه که روی زمين خاکی بند بشيم. يا اينکه موجب بشه آرومتر، با وقارتر يا حتی معقولانه تر قدم برداريم. اون وقت ممکن بود دلمون بخواد مثه يه ذره ی (يا يه توده ی!)
بی وزن بريم بالا، بالا و باز هم بالا. حالا دست کم فقط روحمونه که گاهی وقت مثه آب دريا دچار جاذبه ماه می شه و جذر و مد خفيفی پيدا می کنه.

آی از اين زنجيرای خود خواسته يا تحميلی که گاهی همچين ميچسبوننمون به زمين که حرصمون در می ياد. پرومته رو که يادتون هست. پرومته ی در زنجير رو می گم. پيداس که اين معضل «زنجير» در اساطير هم رخنه کرده بوده!

بله دوستان. اين دستگاه زنجير نما ( مثه جام جهان نما!) يا رنجير بين ( مثه دوربين!) يا به زبون اين اينگليسيا:  chainoscope ، چیز جالبی می تونست باشه...

/ 5 نظر / 3 بازدید
ali

طبعپرشوروذهن فعالی دارين . منظور از زنجير حدوده يا معيار؟ معيار های مرسوم و منسوخ ياخود ساخته؟

مازيار

عكسها قشنگ بودند، مرسي! اينجا ميتوني تو ونكوور يه دوري بزني: http://www.worldisround.com/articles/85911/index.html

Zimmer

تو بچگیم یه کتابی میخوندم که یه پسره آرزو کرد که همه روی سرشون یه تلوزیون باشه که فکر هاشون مشخص بشه! اونوقت هیچ کس دروغ نمیگه و مردم هم دچار سوءتفاهم های الکی نمیشدن!!! این اتفاق افتاد ............فکر میکنی بعدش دنیا جای بهتری برای زندگی شد؟؟؟

تاتار

به قول یکی میگفت که نمیدونم ما آدما از چه آلیاژی هستیم که انقدر مقاومتمون بالاست!

کارتاژ

اين تاتار قشنگ نوشته.... ولی ما آدما اينقدر هم جنسمون محکم نيست.... فقط ميتونيم به خودمون بقبولونيم که هيچی مون نميشه..... ولی در اصل کلی ضربه ميبينيم.....